ماجرای گالا (GALA) چه بود؟

ارز دیجیتال گالا (GALA) بر دو بستر بایننس اسمارت چین (BEP20) و اتریوم (ERC20) عرضه شده است. تیمی که از توکن گالا بر بستر BEP20 پشتیبانی می‌کند، پی گالا (pGALA) نام دارد و یکی از مهمترین اخبار اخیر، در رابطه با توکن گالا بر همین بستر BEP20 و تیم پشتیبان آن بود.

بامداد 13 آبان (4 نوامبر) تیم ارز دیجیتال گالا متوجه یک اختلال امنیتی در رابطه با توکن گالا بر بستر BEP20 شدند؛ اختلالی که ممکن بود هکرها از آن سوء استفاده کنند.

 تیم گالا با اطلاع از این خطر احتمالی، بر اساس یک تصمیم نادرست و بدون اطلاع‌رسانی به جامعه دارندگان گالا، اقدام به تولید میلیاردها واحد گالا بر بستر BEP20 کرد تا بتواند به این وسیله، پشتوانه توکن گالا در پنکیک سواپ را برداشت کرده و امنیت سرمایه کاربران خود را حفظ کند. در پی این اقدام، ارزش توکن گالا بر بستر BEP20 به 0.1 (یک دهم) ارزش گالا بر بستر ERC20 کاهش پیدا کرد.

صرافی‌های متمرکز اطلاعی از این موضوع نداشتند و کماکان از واریز و برداشت توکن گالا بر بستر BEP20 پشتیبانی می‌کردند. 

در آبان‌تتر چه اتفاقی افتاد؟

برخی از کاربران آبان‌تتر نیز متوجه این باگ شده بودند و توکن گالا بر بستر BEP20 را به قیمتی معادل 0.1 ارزش آن، از پنکیک سواپ خریداری کرده و با قیمت 10 برابر (معادل قیمت گالا بر بستر ERC20)  به دیگر کاربران آبان‌تتر در این صرافی فروختند.

این معاملات در فاصله 6 تا 10 صبح در جریان بود؛ یعنی زمانی که تیم صرافی آبان‌تتر متوجه این اختلال شده و واریز و برداشت‌ها بر بستر BEP20 را متوقف کرد.

در این فاصله، معادل 340.000 دلار توکن فیک به کاربران آبان‌تتر فروخته شده بود. 

جبران ضرر کاربران از صندوق بیمه آبان‌تتر

آبان‌تتر اولین صرافی‌ای بود که اقدام به جبران خسارت کاربران خود کرد. 

از آن جهت که آبان‌تتر همیشه متعهد بوده که تنها از معاملات معتبر پشتیبانی کند و توکن‌های واقعی به کاربران خود عرضه کند، به سرعت تصمیم گرفت ضرر کاربران خود را از صندوق بیمه آبان‌تتر جبران کند.

در این راستا، معادل 340.000 دلار توکن گالا بر بستر ERC20 توسط صرافی آبان‌تتر خریداری شد و با توکن‌های فیک که در فاصله 6 تا 10 صبح در این صرافی توسط کاربران خریداری شده بود، جایگزین شد.

واکنش رضا شوهانی، مدیرعامل آبان‌تتر به ماجرای گالا

رضا شوهانی، 3 روز بعد از ماجرای گالا، در تاریخ 16 آبان (7 نوامبر) در پی اعلام خبر جبران خسارت 340.000 دلاری کاربران آبان‌تتر از صندوق بیمه این صرافی در حساب توییتر خود نوشت:

پیگیری‌های قانونی و تکمیلی

آبان‌تتر، علاوه بر جبران کامل ضرر کاربران خود، به دنبال این است که با فروشندگان توکن گالا فیک، معامله‌ای کند تا توکن‌های فیک خود را پس گرفته و پولی را که در ازای فروش آنها دریافت کرده‌اند را بازگردانند.

البته لازم به ذکر است که جبران کامل ضرر کاربران آبان‌تتر به هیچ وجه منوط به محقق شدن این پیگیری‌های قانونی نیست؛ زیرا آبان‌تتر همواره تضمین کرده است که دارایی کاربران نزد او کاملا ایمن است و هرگونه خسارت وارده به کاربرانش را از صندوق بیمه خود جبران می‌کند.

دسته بندی شده در: